У світі все більше уваги приділяється питанням екології та енергозбереження. Одним із найважливіших інструментів реалізації цих цілей став розвиток "зеленої" енергетики та "зелений" тариф є стимулюючим фактором, який сприяє популяризації використання відновлюваних джерел енергії.
У цій статті ми розглянемо:
Зелений тариф – що це? Це система стимулювання виробництва електроенергії із відновлюваних джерел енергії (ВІЕ), що діє в Україні. Він гарантує виробникам ВДЕ (власникам сонячних та вітрових станцій) фіксовані ставки на купівлю їхньої електроенергії державою, які, як правило, вищі, ніж роздрібна ціна на електроенергію на ринку.
Приватні домоволодіння обмежені дозволеною потужністю встановленою до граничних 30 кВт, а у підприємств обмеження до 500 кВт. Для підключення необхідно пройти такі етапи:
Домогосподарство споживає електроенергію із мережі за звичайними тарифами.
Фізичні та юридичні особи, які встановили у себе системи генерації ВДЕ, можуть укласти договір на підключення зеленого тарифу і запустити станцію.
Дохід розраховується, як різниця між генерованою та споживаною електроенергією і безпосередньо залежить від змін у законодавстві.
Після виконання всіх цих умов виробник ВДЕ може почати продавати електроенергію державі.
Давайте розберемося, що буде із зеленим тарифом? У 2020 році в Україні було прийнято поправки до закону, які передбачають поступове зниження тарифу до 2030 року та припинення його існування з 1 січня 2030 року.
Після закінчення пільгового періоду ВІЕ-електростанції працюватимуть на ринкових умовах.
Можна припустити кілька варіантів розвитку подій:
Рішення про подальше існування подібної програми підтримки буде ухвалено урядом України. Скасування "зеленого" тарифу після 2030 року може негативно вплинути на розвиток відновлюваної енергетики в Україні.
Так, за "зеленим" тарифом платить "Укренерго". Кошти від продажу "зеленої" електроенергії використовуються для погашення заборгованості, оскільки є деякі проблеми з оплатою:
Незважаючи на всі проблеми, слід зазначити, що це є важливим інструментом для розвитку енергетики в Україні. Він дозволяє залучати інвестиції у ВІЕ-проекти, знижувати залежність від традиційних джерел енергії та покращувати екологічну ситуацію в країні.